راز های تغذیه و تمرین برای تیز هوشی کودکان

راز های تغذیه و تمرین برای تیز هوشی کودکان

تیز هوشی کودکان
تیز هوشی کودکان

تیز هوشی کودکان

تیز هوشی کودکان

تمام والدینی که دوست دارند کودکشان مانند آلبرت انیشتین باهوش شود , این مقاله را مطالعه کنند.

راز های تغذیه و تمرین برای تیز هوشی کودکان

تیز هوشی کودکان
ژن‌ها عامل مهمی در تعیین هوش کودک هستند ولی مطالعات حکایت دارد غذایی که کودک می‌خورد نیز تاثیر گذار است.

تیز هوشی کودکان
* غلات: غلات یک صبحانه سالم برای حفظ انرژی کودک در طول ساعات مدرسه میباشد که از اهمیت خاصی برخوردار است.کودکانی که صبحانه می‌خورند دارای قابلیت تمرکز بیشتر و حافظه یادگیری بیشتری هستند , علاوه برآن می‌توانند در کلاس‌های ریاضی بهتر عمل کنند.
* تمام صبحانه ها یکسان نیستند.بهتر است از برخی غلات صبحانه‌ با شکر فراوان استفاده نکنیم
* اگر کودک شما غلات صبحانه‌ای دوست ندارد از تخم مرغ استفاده کنید.
* تخم مرغ دارای “کلاین” بالا میباشد که به ایجاد سلول‌های حافظه کمک می‍کند.
ماهی‌های چرب و امگا ۳: البته این مورد ممکن است اشتها آور نباشد اما ماهی چرب مانند ماهی آزاد , تن و ساردین منبع قوی اسیدهای چرب امگا۳ هستند.
* امگا۳ به طور چشمگیری به تقویت سلول‌های مغز جهت افزایش یادگیری و تمرکز کمک می‌کندتحقیقات نشان می‌دهند , روغن ماهی می تواند عامل مهمی برای تقویت ضریب هوشی باشد و به مشکلات رفتاری کودکان مانند اختلال کمبود توجه و بیش فعالی کودکان کمک کند.
* آووکادو , گردو و بادام منابع مفید دیگری از امگا۳ هستند.
غلات کامل: غلات کامل سرشار از ویتامین B هستند و به افزایش عملکرد حافظه کمک می‌کنند.نان‌های کامل بر خلاف نان سفید انرژی را به آرامی و یکنواخت در بدن آزاد و به کودکان و افراد بزرگسال کمک می‌کند تا قند خون منظمی داشته و سطح تمرکز و هشیاری بیشتری داشته باشند.
غذاهای سرشار از آهن: تحقیقات حکایت دارد , غذاهای سرشار از آهن مانند گوشت قرمز بدون چربی , میوه‌های خشک , غلات کامل و حبوبات میزان انرژی و سطح هشیاری را افزایش میدهند کودکان تقریبا آهن را به حد کافی نمی‌خورند.کمبود آهن می تواند سطح عملکرد شناختی را تا حدی پایین آورد که منجر به ضعف در فعالیت‌های آکادمیک شود. شما می توانید کمبود آهن را با استفاده از ساندویچ کره بادام زمینی برای ناهار و استیک همبرگر بدون چربی برای شام رفع نمایید
تیز هوشی کودکان
شما با انجام دادن این تمرین ها و ورزش ها هوش و قدرت یادگیری نوزادتان را افزایش خواهید داد , اما چه تمارینی این خاصیت را دارند؟
ورزش برای نوزادان باید به گونه‌ای باشد که به آنها بیاموزد چگونه به تدریج از حواس پنج‌گانه خود برای شناسایی محیط اطرافشان استفاده کنند.طبیعی میباشد که هر نوزاد به سمت رنگ‌های شاد و براق جذب شود.باید فعالیت‌های ورزشی را که برای آنها برگزیده می‌کنید به گونه‌ای باشند که نوزاد هر چه بهتر محیط نزدیک خود را بشناسد و سپس به تدریج موفق به کشف دنیاهای دورتر شود.کنجکاوی نوزاد در این سن بسیار طبیعی است و مادامی که والدین در حین انجام هر نوع فعالیت در کنار او باشند , خطری متوجه او نخواهد بود.فعالیت‌های بسیاری وجود دارد که در کنار بازی یک جلسه آموزشی هم محسوب می‌شود.در این مطلب ما بعضی فعالیت‌های ساده برای نوزاد را به شما معرفی می‌کنیم: ورزش صدا این فعالیتی میباشد که بسیاری از والدین آن را انجام می‌دهند بدون آن که بدانند این کار چقدر برای کودک مفید است.بسیاری از والدین هنگام عوض کردن پوشک , حمام یا بازی با کودک خود حرف می‌زنند.این کار به کودک کمک می‌کند تا بفهمد این صدا از دهان فردی – پدر یا مادر- خارج می‌شود علاوه بر این می‌توانید پیوسته اسم او را صدا کنید , در ابتدا او به صدای شما پاسخی نمی‌دهد اما رفته رفته هر گاه او را صدا کنید عکس‌العملی از او خواهید دید.فعالیتی که شما می‌توانید در این رابطه انجام دهید این میباشد که سعی کنید هر گاه کسی اسم نوزاد شما را صدا می‌زند , او را به سمت صدا برگردانید.این فعالیت باعث تحریک و پرورش حس شنوایی کودک می‌شود.
ورزش بینایی چند اسباب بازی با رنگ‌های جذاب برای بازی کودک بخرید متوجه خواهید شد , هر گاه , کودک با این اسباب بازی‌های رنگارنگ بازی می‌کند لبخند می‌زند یا به نوعی احساس رضایت خود را حکایت دارد برای تقویت حس بینایی , کتاب‌های مخصوص نوزادان , با رنگ‌های شاد بخرید. هنگام لباس پوشیدن , چند دست لباس در رنگ‌های مختلف جلوی کودک بگذارید , اجازه دهید خودش رنگ دلخواهش را برگزیده کند و حتما همان لباس را بپوشد.این روشی میباشد که کودک به توسط آن رنگ‌ها را می‌شناسد.
ورزش دهانی امروزه در بسیاری از کودکان , رشد بسیار سریع‌تر از گذشته است و شما می‌توانید در تولد یک سالگی , یک یا ۲ دندان در دهان کودک مشاهده کنید.طی مرحله رشد دندان و جوانه زدن آن در لثه , لثه‌ها خارش زیادی دارند از این رو کودک هر آنچه در نزدیک دست خود می‌یابد فورا برای مالیدن به لثه و رفع خارش به دهان می‌برد.در این سن سعی کنید اسباب بازی‌هایی را که برای این کار در بازار وجود دارد , برای کودک بخرید چون جویدن باعث قوی شدن ماهیچه‌های آرواره و لثه‌های کودک می‌شود.علاوه بر این می‌توانید غذا‌های مناسب کودک با مزه‌های مختلف به کودک بدهید تا او طعم همه چیز را امتحان کند.
ورزش لمسی این فعالیت شامل لمس انواع مختلف اسباب بازی‌ها توسط کودک است.کودک با این روش تفاوت بین سطوح سخت , نرم و پنبه‌ای را در می‌یابد. در این مرحله برای تقویت عضلات پا و گردن نوزاد می‌توانید به نرمی پاهای کودک را خم و راست کنید یا به آرامی اسباب بازی محبوبش را جلوی چشمانش تکان دهید به نحوی که کودک گردنش را به آرامی با تکان دست شما حرکت دهد.
ورزش بویایی این سن برای درک تفاوت بوهای مختلف توسط نوزاد کمی زود است , اما با این‌حال شما می‌توانید برای تحریک این حس در نوزاد از پوست پرتقال و وانیل یا غذا و سوپی که کودک می‌خورد استفاده کنید.این فعالیت‌ها باید به طریقی انجام گیرد که برای کودک لذت بخش و نوعی بازی باشد و به محض این که دریافتید کودک دیگر توجهی به این فعالیت‌ها ندارد باید آن را متوقف کنید.